Порозуміння перед лицем спільного ворога. Українське та польське підпілля проти совєтів  
20 жовтня 2021

 Впродовж фактично всього кривавого польсько-українського конфлікту періоду Другої світової війни, який поглинув десятки тисяч життів, мали місце спорадичні переговори й контакти між польським та українським підпіллям в пошуках певної формули співіснування двох народів в умовах тотальної війни. Проте всі вони з огляду на непримиренність позицій та різні політичні цілі й очікування закінчилися нічим і ніяк не вплинули на хід конфлікту.

Угода була досягнута лише у травні 1945 року в умовах совєтської окупації на Люблінщині, на так званому Закерзонні, де дві ворогуючі сили, АК та УПА, досягли компромісу і навіть розпочали співпрацю.

Чи можна сказати, що двох непримиренних донедавна ворогів, які вели між собою війну на винищення, так би мовити, «примирили» лише совєти, які в 1944 році знову захопили південно-східні воєводства ІІ Речі Посполитої і встановили свій кривавий режим у Польщі? Чи совєтський чинник був тут вирішальним?

-Це питання я адресував Маріушу Зайончковському, історику з Інституту політичних досліджень Польської академії наук, який теж є працівником Інституту національної пам'яті Польщі, з яким власне і розмовляв про польсько-українське порозуміння між АК-WiN й ОУН-УПА на південно-східних землях сучасної Польщі.

-Можна сказати, що совєтський чинник був наріжним каменем і поштовхом до зміни стратегії, передовсім з боку центрального проводу українського підпілля, зрештою так само, як і польського, але вже на нижчому, місцевому рівні.

На цих теренах, де справа дійшла до порозуміння, а саме Замойщина, яка в українській традиції називається Південною Холмщиною, а також Любачівський повіт, в кінцевому періоді німецької окупації в межах кордонів сучасної Польщі точився найкривавіший польсько-український конфлікт. Тут, передусім на Холмщині, мали місце події, пов'язані з антипольською акцією, яка сюди була перенесена зі Східної Галичини вже на початку 1944 року, а потім її посилили весною цього ж року так само на терені Любачівського повіту. А одночасно з цим були антиукраїнські виступи польського підпілля, тобто Армії Крайової та Селянських батальйонів. З українського боку такі села, як: Сагринь, Чеховіце чи Ласкув, а з польського боку Тарношин чи Рудка, були прикладом трагедії місцевої української і польської спільнот.

Власне, в ситуації, коли літом 1944 року Червона армія зайняла колишні південно-східні воєводства ІІ Речі Посполитої і теж східні землі сучасної Польщі, а до осені цього року теж був зайнятий терен Закарпаття, центральний провід українського підпілля прийшов до висновку, що в ситуації спільної загрози в постаті совєтів, які однаково вороже ставилися до українських і польських незалежницьких устремлінь, потрібно закрити принаймні один з фронтів боротьби, тобто польський фронт.

Совєти виявилися стороною, котра, говорячи коротко і досить спрощуючи, «вирішила» спір між поляками та українцями щодо земель, який точився в роки німецької окупації і призвів до кривавих подій на Волині, в Східній Галичині, на Холмщині, а також на терені Любачівського повіту.

-Тобто, можна сказати, що під час переговорів у травні 45-го року між АК та УПА величезну роль відігравав людський чинник, тобто ті, хто брав участь у цих розмовах. Чи не так?

- Безсумнівно. Але перш, ніж перейти до питання переговорів у травні 1945 року, варто сказати, що вже на початку 45-го року, а ще раніше, вже, по суті, у вересні 44-го року українська сторона видала інструкції про призупинення антипольської акції в Східній Галичині, а з польського боку, в особі Мар’яна Ґолємб’євського, в той час коменданта округу Грубешів, прийнято рішення про перемир'я з наміром досягти якогось порозуміння перед лицем нової загрози.

Розмови із зондування ґрунту, по суті, розпочалися в квітні 1945 року і велися на терені як південної-східної Люблінщині, так і в Любачівському повіті і, врешті-решт, після декількох такого роду зустрічей, 21 травня відбулася головна зустріч поблизу Люблінця Нового, в присілку Жар.

На цій зустрічі польську сторону представляв вже згаданий Мар'ян Ґолємб’євський «Ірка», в ролі тогочасного голови Замойського інспекторату АК Делегатури Збройних сил та його безпосередній заступник капітан Станіслав Ксьонжек, рота комендандата округу Томашув Любельський й заступник інспектора. Було ще декілька офіцерів та підофіцерів поаківського підпілля.

В свою чергу, з українського боку найважливішим представником був полковник Юрій Лопатинський, безпосередній посланець від Степана Бандери, Миколи Лебедя і Ярослава Стецька, котрий прибув до керівництва українського підпілля на терені Східної Галичини з інструкціями про зміну стратегії щодо поляків. А ранньою весною 45-го року Лопатинський з'явився на терені Любачівського повіту. Окрім нього в зустрічі взяли участь представники структур, що діяли на терені Польщі, а саме: Микола Винничук «Вир», а також Сергій Мартинюк «Граб».

Ця зустріч була найважливішою з цілого ряду зустрічей до травня і після травня 1945 року.

-А які саме були пункти цієї угоди? Чому це порозуміння було тривким, хоча ще декілька місяців до цього це не здавалося таким очевидним?

-Це досить цікаво, бо порозуміння досягнуто на землях, які найбільше потерпали від цього конфлікту, якщо говорити про терени сучасної Польщі. Це сталося під впливом людського чинника і теж місцевої спільноти, української та польської. В справу теж включилися священники. Найбільш відомою постаттю є греко-католицький священник Адам Слюсарчик, який був вікарієм в Люблінці Новому.

У відповідності з цією угодою партизанські відділи, кожної зі сторін, мали припинити будь-яку збройну діяльність, скеровану проти цивільного населення супротивника. Окрім того, визначено сфери впливу на підставі існуючого статусу-кво, який оформився в ході збройного конфлікту в часи німецької окупації. Теж було обумовлено умови співпраці в пропагандистській, військовій й розвідувальній сферах. Також заторкнули й проблему бандитизму, що був справжньою пошестю для обох спільнот. Визначено контактні пункти для подальших переговорів, що мали пройти в Грубешівському, Любачівському й Холмському повітах.

Як я вже згадував, порозуміння від травня 1945 року охопило територію Замойщини і Любачівський повіт, а також Холмський. Згодом, восени 1945 року, внаслідок чергових розмов на Південному Підляшші, в місцевості Тучна, порозуміння теж охопило Південне Підляшшя. Отже, ціла Східна Люблінщина і Любачівський повіт Ряшівщини були охоплені польсько-українським перемир'ям, яке, більшою чи меншою мірою, дотримувалося і фактично тривало до літа 1947 року, до часу саморозпуску структур українського та польського підпілля.


Польське Радіо

- Зрозуміло, що порозуміння польського та українського підпілля, АК/WiN й ОУН-УПА, було чимось небаченим. І, напевно, не пройшло не поміченим для НКВС й органів безпеки комуністичної Польщі. Якщо так, то чи мали місце спроби зірвати це порозуміння шляхом різного роду провокацій, які нам знані в інших випадках?

-Безсумнівно, зближення поміж поаківським та українським підпіллям не залишилося непоміченим. Мова про поаківське підпілля, бо саме про нього ми можемо тут вести мову, якщо брати польську сторону, позаяк націоналістичне підпілля, такі організації як «Національні збройні сили» чи «Національне військове об'єднання», стояло на позиції продовження боротьби з українцями і відкидало укладення будь-яких порозумінь чи перемир'я.

Очевидно, що комуністичний апарат, польський і совєтський, менше за все був зацікавлений польсько-українським зближенням, адже воно було не на їхню користь і було спрямоване проти них. Як совєти, так і польські комуністи моніторували всю цю ситуацію і добре знали, що відбувалося. Важко сказати, чи з їхнього боку робилися спроби зірвати це порозуміння. Одне зрозуміло, що вони про нього знали і остерігалися його. І немає сумніву, що вони болісно відчули це порозуміння, хоча б у травні 1946 року, коли відбулася найбільша спільна збройна акція, коли польське та українське підпілля разом захопили містечко Грубешів. Відбувся бій з гарнізоном совєтських внутрішніх військ і також зі силами польської комуністичної безпеки. Було захоплено управління безпеки, де з тюрми звільнено в'язнів, в тому числі українців. Здійснено спробу захопити будинок Комісії до справ переселень і знищити документацію, що стосувалася українського населення, яке в той виселяли в совєтську Україну. Тому це мало серйозний пропагандистський розголос.

-Гадаю, варто додати, що цей пропагандистський ефект грубешівської операції мав теж міжнародний розголос. Маю на увазі статті, написані кореспондентом газети «Sunday Times» Вільямом Дереком Селбі. Він, власне, відвідав ці терени на початку серпня 1946 року, і зустрічався з представниками WiN та УПА. Це викликало гнів комуністичної влади і висилку британського кореспондента з Польщі.

-Так, це правда. Це вже мало місце після акції в Грубешові. Літом 1946 року на терені Грубешівського повіту Вільям Дерек Селбі зустрівся як з представниками польського, так і українського підпілля. Написав одну статтю і через неї був вимушений залишити країну. Коли він повернувся до Великобританії, написав звіт про своє перебування в Польщі. Там, серед іншого, були відомості про цю зустріч і взагалі про саме існування в той час антикомуністичного польського і українського підпілля на терені Південно-Східної Польщі. У такий спосіб, ця інформація пішла далі і отримала розголос.

Слід сказати, що терени Південно-Східної Польщі, які українське підпілля називало в своїй номенклатурі і структурі Закерзонським краєм, були вікном у світ. Серед іншого, завдяки порозумінню з польським підпіллям українці намагалися доводити до відома про те, що відбувається в совєтській Україні, в західних областях УРСР. Вони намагалися донести світу про свою боротьбу з совєтським режимом, так само, як і те, що діється з українським населенням на терені Південно-Східної Польщі.

За планом польсько-українського порозуміння, польська сторона мала бути свого роду трансмісійним шлейфом українців у контактах з англосаксами. Спочатку ця інформація мала йти до польського екзильного уряду в Лондоні, а потім через нього мали відбуватися контакти з представниками Великобританії та США. Цього не вдалося досягнути з огляду на те, що в кінцевому підсумку польська сторона не пішла на початок переговорів на найвищому рівні.

Проте, завдяки діяльності українського підпілля на терені Польщі вдалося достукатися до різних дипломатичних представництв, представників західної преси. За допомогою цих каналів вдалося передавати інформацію на Захід про те, що діється на території совєтської України і також Південно-Східної Польщі, в тому числі й про польсько-українські домовленості, про перемир'я і припинення непотрібного кровопролиття.


 

Куліси підготовки воєнного стану в Польщі та роль в цьому Радянського Союзу

У Польщі не виключають, що мігранти з Білорусі можуть рушити до кордону України

Варшава врахує нинішню кризу в пріоритетах свого головування в ОБСЄ наступного року

Китай замість Заходу – новий курс президента Зеленського

У Чорному морі українські ВМС провели тренування з кораблями ВМС США, Республіки Туреччина та Румунії

Зміцнення кордону з Білоруссю – в уряді розповіли, на що виділили гроші

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

Тисячі американських морпіхів можуть звільнити через відмову від вакцинації

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

Анджей Дуда: Якщо буде така потреба, ми запустимо 4-ту статтю НАТО

 

5 актуальних питань про в'їзд до Польщі та перебування в країні

«Останній день визвольних змагань 1919-1921»? Насправді, то був початок!

Карпати засипало снігом

Українець письмово подякував польським поліцейським, які вернули йому загублені гроші

Дворічна Мар’яна потребує допомоги: лікування рідкісної хвороби вартує понад два мільйони доларів

Три брати, два народи, три видатні постаті Церкви, політики й армії – Андрей, Станіслав та Климентій Шептицькі

Прохання про допомогу родині священика УГКЦ, де народилася хвора донечка

Цими вихідними у столиці відбудуться традиційні сільськогосподарські ярмарки

Рятувальники ліквідували пожежу в шістнадцятиповерховому житловому будинку на проспекті Перемоги

Завдяки громадянину України, власник повернув загублені гроші

 
26-11-2021 - politics

Куліси підготовки воєнного стану в Польщі та роль в цьому Радянського Союзу

26-11-2021 - religion

Молодіжні душпастирі отримали сертифікати «Молодіжний працівник»

26-11-2021 - politics

У Польщі не виключають, що мігранти з Білорусі можуть рушити до кордону України

26-11-2021 - politics

Варшава врахує нинішню кризу в пріоритетах свого головування в ОБСЄ наступного року

26-11-2021 - social

5 актуальних питань про в'їзд до Польщі та перебування в країні

26-11-2021 - social

«Останній день визвольних змагань 1919-1921»? Насправді, то був початок!

26-11-2021 - social

Карпати засипало снігом

26-11-2021 - social

Українець письмово подякував польським поліцейським, які вернули йому загублені гроші

24-11-2021 - social

Дворічна Мар’яна потребує допомоги: лікування рідкісної хвороби вартує понад два мільйони доларів

24-11-2021 - social

Три брати, два народи, три видатні постаті Церкви, політики й армії – Андрей, Станіслав та Климентій Шептицькі

24-11-2021 - politics

Китай замість Заходу – новий курс президента Зеленського

24-11-2021 - politics

У Чорному морі українські ВМС провели тренування з кораблями ВМС США, Республіки Туреччина та Румунії

24-11-2021 - religion

Тематика цьогорічня – народження Ісуса. На Софійській площі не буде новорічного ярмарку та атракціонів

24-11-2021 - religion

На Тернопільщині у стовбурі дерева знайшли нерукотворний хрест

24-11-2021 - politics

Зміцнення кордону з Білоруссю – в уряді розповіли, на що виділили гроші

24-11-2021 - politics

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

24-11-2021 - social

Прохання про допомогу родині священика УГКЦ, де народилася хвора донечка

24-11-2021 - politics

Тисячі американських морпіхів можуть звільнити через відмову від вакцинації

22-11-2021 - religion

Проповідь Блаженнішого Святослава в день Собору архистратига Михаїла та інших безплотних сил

22-11-2021 - religion

Собор св.архистратига Михаїла вшановують сьогодні за Юліанським календарем

22-11-2021 - politics

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

22-11-2021 - politics

Анджей Дуда: Якщо буде така потреба, ми запустимо 4-ту статтю НАТО

22-11-2021 - social

Цими вихідними у столиці відбудуться традиційні сільськогосподарські ярмарки

22-11-2021 - politics

Українська військова розвідка оцінює, що Росія може атакувати Україну

22-11-2021 - social

Рятувальники ліквідували пожежу в шістнадцятиповерховому житловому будинку на проспекті Перемоги

19-11-2021 - politics

Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців

19-11-2021 - politics

Тримор'я та Україна

19-11-2021 - social

Завдяки громадянину України, власник повернув загублені гроші

19-11-2021 - politics

Із 22 листопада очне навчання відновлять у закладах освіти, а також у мистецьких школах і закладах фізичної культури та спорту

19-11-2021 - politics

На кордоні з Білоруссю поранено чотирьох польських солдатів

19-11-2021 - politics

Архієпископ Вігано: необхідно боротися проти Великого Перезавантаження в цілому

19-11-2021 - social

Цими вихідними в Києві відбудуться традиційні сільськогосподарські ярмарки

19-11-2021 - politics

Зросла кількість поліцейських, постраждалих у сутичках на переході в Кузьниці

19-11-2021 - politics

Кличко каже, що брехню про непідвищення проїзду до 2024 року поширили «зливні бачки»

19-11-2021 - social

Яна Барінова: У Києві відкрилася перша віртуальна виставка Музею Івана Гончара

19-11-2021 - politics

Україна хоче побудувати паркан на кордоні з Білоруссю та Росією

18-11-2021 - politics

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

18-11-2021 - politics

Зросла кількість поліцейських, постраждалих у сутичках на переході в Кузьниці

18-11-2021 - education

У Кличка сказали, коли закінчиться «дистанційка» у школах

18-11-2021 - social

Пам’ятник Анні Київській встановлять у Торонто

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика