Польща і три Росії – біла, червона та неімперська  
22 липня 2021

 Про нову книгу професора Анджея Новака «Польща і три Росії. Східна політика Пілсудського і совєтська спроба підкорення Європи в 1920 році»

Нещодавно у Польщі побачила світло книжка професора Анджея Новака «Польща і три Росії. Східна політика Пілсудського і совєтська спроба підкорення Європи в 1920 році».

Як пише цей видатний польський дослідник, в буремні роки Першої світової війни, Жовтневої революції, громадянської війни та польсько-більшовицької війни, між 1917 і 1920 роками одночасно, в певному сенсі, існували три Росії – біла, червона та неімперська. Кожна з них була викликом для політики Польщі і її лідера Юзефа Пілсудського. Ця остання, неімперська Росія менш знана – в її основі лежала ідея запровадження республікансько-федеративного устрою на теренах колишньої царської імперії. Обличчями цих трьох Росій був білогвардійський генерал Антон Денікін, лідер більшовиків Владімір Ленін і письменник та есер Боріс Савінков, який свого часу був керівником революційного антицарського тероризму.

Слід сказати, що 20 років тому Анджей Новак вже опублікував подібну монографію. Вона називалася «Польща і три Росії. Дослідження східної політики Юзефа Пілсудського (до квітня 1920 року)», яка три рази перевидавалася.

В інтерв’ю Польському радіо історик розповів, що його спонукало звернутися до цього питання і чим ця книжка відрізняється від попередньої.

До первинного видання книжки я додав широкі матеріали, зібрані мною впродовж років в порадянських архівах, коли це ще було можливим, які головно знаходяться у Москві. Проте, також були використані матеріали західних архівів, які містять джерела з історії, так би мовити, великої політики 1919-1920 років. Я додав розділ, який, можливо, потенційно буде найцікавішим, бо він стосується літа 1920 року. Нагадаю, що перше видання книжки закінчується на квітні 1920 року, тобто вона доведена до моменту, коли починається вирішальне військове протистояння [між поляками і більшовиками]. Зараз же йде опис того, що відбувалося від квітня 1920 року і до осені того ж року, тобто до часу, коли більшовики були змушені остаточно погодитися з поразкою під Варшавою і над Німаном і відмовитися від завоювання Європи. І, власне, книжка оповідає про ці плани, про політику, яку формували чотири найважливіші особи в більшовицькій державі, чотири члени Політбюро – Лєнін, Троцький, Камєнєв і Сталін.

Як підкреслює історик, згадка про Сталіна тут не є випадковістю чи перебільшенням.

Сталін справді вже тоді був однією з найважливіших осіб в совєтській державі. Власне, в колі цих чотирьох осіб, в їх листуванні, на засіданнях Політбюро дуже динамічно змінювалися плани, від квітня до вересня 1920 року. Ще тоді передбачалася можливість експансії і розглядалися різні її напрямки. Найбільш драматичним моментом був кінець липня 1920 року, коли, як показує листування, були плани з маршу підкорити цілу Європу. Сталін мав йти через Львів на Відень, Прагу, Бухарест, а навіть тоді в листуванні Сталіна і Леніна згадується Рим. На головному ж напрямку, який пролягав через Варшаву, Міхаїл Тухачєвський мав йти на Берлін. Як звучало у його відомому наказі від 2 липня, «по трупі білої Польщі» мала нестися пожежа світової революції до Берліна.

Прорахунки Сталіна перекреслили плани піти походом у Європу через Львів, де більшовицькі війська зазнали невдачі. На думку професора Новака, власне цей досвід і ця невдача мала далекосяжні наслідки в подальшій політиці Сталіна, в часи, коли той став неподільно правити червоною Росією.

Це дуже цікавий аспект, не тільки в контексті 1920 року, який варто заново відкрити, але й в контексті 1939 року, 1940, 1944 і 1945 років. Справа в тому, що Сталін зазнав у 1920 році дуже болючого приниження. Адже він обіцяв своїм товаришам з Політбюро здобути Львів і йти далі на південь Європи, а мусив ганебно відступити з цього відтинку фронту. У вересні 1920 року на партійній конференції у Москві його звинувачено, передовсім Троцьким, в тому, що він є співвідповідальним за поразку. Це, по-перше, привело до ще більшого загострення відносин Сталіна з Троцьким, а по-друге, змусило Сталіна задуматися над цією поразкою і приниженням, яке йому довелося перенести. Дуже цікавими є його заяви у вересні-жовтні-листопаді 1920 року – що в мене широко представлено – які показують нове мислення майбутнього голови совєтської держави. Це мислення в категоріях геополітичного реваншу. Йдеться про підготовку Росії, як центру світового комунізму, до нового штурму. Не зараз у 1920 році, але через 20 років, як її підготувати для нанесення удару, після якого буде ефективно совєтизовано Польщу і Східну Європу. Сталін почав собі все це вкладати в голові, власне, восени 1920 року. І це мені здається, можливо, одним з найцікавіших фрагментів тої нової частини моєї книжки «Польща і три Росії».

В 1920 році Польща Юзефа Пілсудського зуміла зупинити похід червоної Росії на Захід. Але подекуди Пілсудському закидають, що той нібито врятував червону Росію, не підтримавши білу Росію Антона Денікіна, яка зазнала поразки. Анджей Новак каже, що це чистої води міфологія, якій вже понад 100 років і яка має досі свої адептів.

Це міф, і першим його створив сам Антон Денікін, який намагався приписати відповідальність за свою власну поразку під час походу на Москву восени 1919 року за відсутності допомоги з боку Польщі. Він це списував на свідоме рішення Пілсудського, який нібито свідомо бажав перемоги червоній Росії. Цей міф, який потім підхопив Солженіцин, повторює пропаганда Владіміра Путіна і, на жаль, вона знаходить чимало наслідувачів у Польщі, на чолі з [історичним публіцистом] Пьотром Зиховичем. Цей міф зовсім не відповідає реальному співвідношенню сил у 1919 році. Слід нагадати, що тоді, формально, в Червоній Армії було 4,5 мільйони солдатів, а армія білої Росії налічувала 550 тисяч. Це теж номінальна цифра. Отже, перевага більшовиків складає пропорцію 9 проти 1. Тут Військо польське, яке тоді справді з більшовицького фронту забрало 40 тисяч солдатів, не могло навіть мінімально зіграти якусь роль відволікаючого чинника, позаяк тоді цілковита чисельна перевага була рішуче на боці червоної Росії. Справа в тому, що біла Росія не зробила нічого для того, щоб можна було думати про перемогу над більшовиками. Йдеться про хоча б якийсь компроміс з неросійськими народами імперії. Денікін хотів відновлення двоголового орла у Вільнюсі, Гродні. Він теж хотів повісити двоголового царського орла у Львові, який, слід нагадати, ніколи раніше не належав Росії. А отож цей крайній шовінізм, такий засліплений націоналізм з боку лідерів білої Росії, на жаль, їм ускладнив ефективну боротьбу з більшовиками.

Але була ще третя, неімперська Росія, яку уособлював есер, письменник Боріс Савінков. Він без успіху намагався достукатися до високих кабінетів у європейських столицях. В 1924 році він таємно повернувся у Москву, його арештували і засудили до страти, згодом її змінено на пожиттєве ув’язнення. За офіційною версією, Савінков здійснив самогубство. 7 травня 1925 року він нібито сам вискочив через сходовий проліт з п'ятого поверху в’язниці на Луб’янці.

Професор Анджей Новак наголошує, що у випадку цієї Росії був політичний проект порозумінння, але вона була надто слабкою. Однак, цей проект має чимале значення.

Зовсім по-іншому виглядає ситуація з третьою Росією, яку представляв Боріс Савінков, Ніколай Чайковський чи Дмітрій Філософов, заступник Савінкова. Ця Росія, хоча і була слабкою і нечисельною, але все ж створила проект неімперської Росії. І це дуже важливо, як певна спадщина, до якої ми повинні звертатися з вдячністю стосовно цих людей. Адже навіть і якщо їх було надто мало, навіть якщо вони й не мали реальних шансів перемогти в 1920 році, бо мали невисоку підтримку, то вони, попри все, представляють ту надію, до якої ми мусимо цілий час повертатися. Йдеться про те, що не з кожною Росією ми будемо у конфлікті, що є росіяни, які добре представляють культуру Толстого і Чехова, а не культуру агресивного імперіалізму й шовінізму, яку являє собою Достоєвський чи Пушкін у своїх найбільш шовіністичних віршах.

Я думаю, що пошук тої третьої Росії є нашим постійним обов’язком. Хоча не можна засліплюватися перед лицем реального образу дійсності. Ця третя демократична, неімперська Росія, на жаль, продовжує залишатися дуже слабкою.

 

Польське Радіо


 

Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців

Українцям продавали фіктивні документи на Карту поляка за євровалюту: ділків викрито

Навчання в “жовтій” зоні карантину: які документи про COVID-вакцинацію можуть надати освітяни

Проф. Журавський вель Ґраєвський: Імперська політика має зміцнити владу в Кремлі

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

«Gazeta Polska Codziennie»: Прощавай, друже

Rapid Trident – 2021: в Україні розпочалися багатонаціональні військові навчання

Військові навчання «Рись-21». МНО: Завдяки цим діям Польща безпечна

Заява ВРЦіРО щодо необхідності захисту традиційних сімейних цінностей українського народу

Історик: Незважаючи на всі суперечки, поляки у вересні 1939 року об'єдналися в спільній боротьбі

 

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

Кияни обрали найпопулярніші локації для майбутньої скульптури борщу: перелік

ВАРШАВСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ НЕПОВНОЛІТНІХ: ПОСИЛИТИ ЗАПОБІГАННЯ

У Києві частково призупинять холодне водопостачання

Глава УГКЦ відкриє пам’ятник Блаженнішому Любомирові Гузару

У Києві відзначили річницю Хотинської битви

В Україні прогнозують до +27° та без дощу

Варшавська битва 1920 - сам на сам з більшовицькою навалою

Київ відзначить Незалежність України молебнем, парадом і концертом

З блокпостами на деяких в’їздах: у Києві стартувала активна фаза командно-штабних навчань

 
21-09-2021 - religion

«Пресвята Богородиця є особливою покровителькою священничого покликання», – Блаженніший Святослав у семінарії

21-09-2021 - social

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

21-09-2021 - religion

Глава УГКЦ прийняв рекомендаційного листа від Апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса

21-09-2021 - politics

Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців

21-09-2021 - politics

Українцям продавали фіктивні документи на Карту поляка за євровалюту: ділків викрито

21-09-2021 - politics

Навчання в “жовтій” зоні карантину: які документи про COVID-вакцинацію можуть надати освітяни

21-09-2021 - social

Кияни обрали найпопулярніші локації для майбутньої скульптури борщу: перелік

21-09-2021 - religion

Сьогодні – Різдво Пресвятої Богородиці за Юліанським календарем

20-09-2021 - politics

Проф. Журавський вель Ґраєвський: Імперська політика має зміцнити владу в Кремлі

20-09-2021 - politics

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

20-09-2021 - politics

«Gazeta Polska Codziennie»: Прощавай, друже

20-09-2021 - social

ВАРШАВСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ НЕПОВНОЛІТНІХ: ПОСИЛИТИ ЗАПОБІГАННЯ

20-09-2021 - religion

Маємо припинити хижацьке ставлення до Божого творіння, - Глава УГКЦ

20-09-2021 - religion

Вхід в Києво-Печерську лавру тимчасово закрили

20-09-2021 - politics

Rapid Trident – 2021: в Україні розпочалися багатонаціональні військові навчання

16-09-2021 - religion

Церкви і релігійні організації України просять про спільну триденну молитву на захист традиційних сімейних цінностей

16-09-2021 - politics

Військові навчання «Рись-21». МНО: Завдяки цим діям Польща безпечна

16-09-2021 - politics

Заява ВРЦіРО щодо необхідності захисту традиційних сімейних цінностей українського народу

15-09-2021 - politics

Історик: Незважаючи на всі суперечки, поляки у вересні 1939 року об'єдналися в спільній боротьбі

15-09-2021 - politics

Польща відкрила кордон для українських туристів

15-09-2021 - politics

Європарламент вирішив, що «одностатеві шлюби» мають визнаватися по всій території ЄС

14-09-2021 - social

У Києві частково призупинять холодне водопостачання

14-09-2021 - religion

Сьогодні празник Воздвиження Чесного Хреста за Григоріанським календарем

14-09-2021 - politics

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

10-09-2021 - social

Глава УГКЦ відкриє пам’ятник Блаженнішому Любомирові Гузару

10-09-2021 - social

У Києві відзначили річницю Хотинської битви

09-09-2021 - religion

У Києві Школа українського іконопису запрошує на навчання

09-09-2021 - politics

Аналітик про можливість агресії РФ проти Польщі: Хочеш миру - готуйся до війни

09-09-2021 - politics

Польща дозволила українцям туристичний в'їзд по безвізу

09-09-2021 - social

В Україні прогнозують до +27° та без дощу

09-09-2021 - politics

Ляшко каже, що перехід України в «жовту» зону відкладається

09-09-2021 - religion

Болгарські спалеологи віднайшли на Афоні печеру українського подвижника Івана Вишенського

09-09-2021 - religion

Римо-католики розпочали молитовний марафон за повернення костелу святого Миколая

08-09-2021 - politics

У Карпачі підбили підсумки 5-річної співпраці країн Тримор’я

08-09-2021 - politics

Польща продовжила табу на пасажирські потяги з Україною. Відомо, на скільки

08-09-2021 - politics

У Польщі скоригували на вересень правила карантину й носіння масок в об'єктах гастрономії

01-09-2021 - politics

До 30-річчя Незалежності України у Варшаві вшанували воїнів Армії УНР

01-09-2021 - politics

Мер Франківська виступив за примусову вакцинацію

01-09-2021 - politics

Лідер польських опозиціонерів пообіцяв запровадити «одностатеві союзи»

31-08-2021 - politics

Синод Елладської архиєпископії направив до суду справи двох митрополитів - противників вакцинації і ПЦУ

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика