«Фактично влітку 1941 року Червона армія не була знищена, а просто здалася у полон»  
21 липня 2021

 Про 22 червня 1941 року і катастрофу совєтських військ - розмова з істориком Алєксандром Гогуном (Вільний університет Берліна)

Те, що відбулося влітку 1941 року після нападу гітлерівської Німеччини на сталінський Радянський Союз, фактично не має аналогів у військовій історії. Масштаби розгрому вражають до сьогодні.

Могутня Червона армія, котра налічувала на початку війни в західних воєнних округах майже 3,5 мільйона солдатів і мала на озброєнні понад 10 тисяч літаків і 15 тисяч танків і штурмових гармат, розсипалася як картковий будинок. ЧА вже в перші тижні війни втратила основну частину техніки, сотні тисяч полонених, число яких до кінця року досягло 3,5 млн осіб. Німці в перші дні просувалися подекуди в темпі 60-70 км в день, і вже до осені захопили територію колишніх балтійських республік, половину Білорусі та України, тим самим поставивши Країну Рад на межі існування. Про поразку 1941 року в Радянському Союзі воліли мовчати, надаючи перевагу героїчним містифікаціям, що підхопила путінська Росія.

В чому коріння поразки літа 1941 року? Лише йдеться про фактор раптовості і нібито величезної переваги в силі і техніці Вермахту над Червоною армією, про що не вгавав радянський агітпроп, діло якого продовжує путінська пропаганда?

До розмови про 22 червня 1941 року я запросив Алєксандра Гогуна, російського та німецького історика, який живе та працює в Німеччині у Вільному університеті Берліна. Його остання книга «Помилка 1941», яка вийшла друком цього року, власне присвячена цьому питанню.

Перевага в живій силі й техніці була на боці Червоної армії, а причини поразки в совєтсько-німецькій війні слід шукати в Першій світовій, в 1914-1915 роках, селяни, росіяни й українці, яких спорядили і вислали на фронт вмирати за «царя-батюшку», рішуче не хотіли за нього вмирати. «Царь-батюшка» продовжував за інерцією підтримувати поміщиків. І вони в масовому порядку почали здаватися у полон ще в 1914 році, а ще більш масово в 1915 році в ході так званого великого відступу, коли німці перенесли свої головні операції з Франції - із західного фронту на східний. За здачу в полон командування наказувало розстрілювати на місці і навіть ставило вимогу, щоб офіцери, які допустили до здачі своїх солдатів, після війни відповідали за це перед трибуналом.

Втрати 1914-1915 рокі говорять про 300 тисяч вбитих, а полонених і зниклих безвісти, тобто в основному теж полонених, було 1,5 мільйона, тобто в 5 разів більше здавалося в полон, ніж гинули на фронті.

Як відзначає дослідник, ситуація влітку 1941 року була дуже схожа на 1914 рік.

Ті 1,5 мільйони солдатів, що стали полоненими німців та австро-угорців, переважно вижили. Відношення до полонених було терпимим і ці люди розійшлися по безкрайнім просторам колишньої Російської імперії, в Росію, Україну, по своїм селам і розказали, що в німців в полоні можна вижити. І вони були живим свідченням цього до самого 41-го року, спокійно до цього часу дожили і все це розповіли своїм односельчанам. І тих, кого послали на фронт із колгоспних злиднів думали, що Німеччина залишається Німеччиною. Ці люди вирішили так само вижити в полоні. Фактично влітку 1941 року Червона армія не була знищена, а просто здалася у полон. Німці, окрім 3,5 мільйонів полонених кадрової Червоної армії, отримали ще й 80 тисяч перебіжчиків. Ці люди не здавалися в полон, а саме свідомо переходили на бік супротивника.

Власне, це була основна причина дійсно небувалого в історії людства розгрому, позаяк угрупування Червоної армії, перший стратегічний ешелон, було озброєне до зубів. Все це озброєння, в основному, дісталося німцям, десь пошкоджене, а десь і цілковито збережене.

Поразка літа 1941 року це, великою мірою, розгром Південно-Західного фронту, а його кістяк складали українці. Поширена думка, що репресії і Голодомор зумовили, що червоноармійці не хотіли вмирати за «батька Сталіна». Наскільки цей чинник мав вплив на ті події?

Поразка літа 1941 року була зумовлена передусім розгромом Західного фронту, в Білорусі, там Вермахт наніс головний удар. Угрупування Червоної армії в Україні було настільки потужним, що удар 41-го року воно витримало. І там Червона армія почала не панічну втечу, як це було у випадку Північно-Західного фронту в Прибалтиці, а організований відступ. Потім після розгрому Західного фронту почався розгром Південно-Західного фронту, коли німці зуміли закрити так званий київський котел, де було близько 600 тисяч військовополонених. До цього Київ штурмували і штурмом його не взяли , але місто вдалося оточити.

Тобто це передусім стратегічна поразка. Що стосується Голодомору і загалом репресій, то, безумовно, вони зіграли двояку роль. Частина населення розізлилася на владу, а інші були неймовірно залякані, Сталін винищив потенційних своїх противників і зробив собі такий покірний тил. Була певна стилістична відмінність. В українців було дещо менше лояльності, ніж у росіян, щодо Сталіна і центральної влади. Проте загалом зіграли тут роль військово-стратегічні причини в тому, що відбувся розгром спочатку Західного фронту, а потім Південно-Західного.

А що відбувалося в Кремлі після вибуху війни? Є різні свідчення, доволі уривчасті про те, як себе тоді вів Сталін. Є згадки про те, що він був готовий піти на величезні поступки Гітлеру. Серед іншого згадується ініціатива про переговори через болгарського посла. А є свідчення, що оточення Сталіна було готове піти на повалення Сталіна. Думка Алєксандра Гогуна щодо цього:

В перші дні війни Сталін зрозуміло робив все можливе, щоб зупинити вторгнення, але більшовики завжди любили програму мінімум і програму максимум. Тобто, тут був певний план Б, на кшталт або повторення Брестського миру або просто замилювання очей Гітлеру, щоб той призупинив наступ. І дійсно в цьому напрямку був зондаж через Болгарію, але скоріш за все це була чергова хитрість Йосіфа Віссаріоновича, щоб дати перепочинок на фронті і перегрупувати сили.

Стосовно версії, що його хотіли арештувати це частково додумування мемуаристів. Син Мікояна запустив цю версію в обіг вже в кінці ХХ століття, коли він замість батька дописав оцей от фрагмент. Насправді Сталін після перших тижнів війни просто перевтомився. Як показує журнал відвідувань він практично не змикав очі. В нього відбулося те, що сьогодні в топ-менеджменті називають синдром емоційного випалення. Це єдиний випадок за всю його політичну кар’єру, коли в нього спостерігалося щось віддалено схоже на втрату самовладання. Сталін поїхав на свою дачу під Москвою і деякий час не виходив на зв’язок. Ми не знаємо, що було цього причиною. Можливо він просто хотів відіспатися і прийти до тями, що в тих умовах було досить незвичним. І коли до нього приїхали члени Політбюро, які не знали, що їм робити, він їх запитав: «Чого прийшли?» . Вигляд в нього дивним, бо він просто був перевтомлений. Проте потім він взяв себе в руки і закликав народ до війни і знищення всього, що стоїть та рухається в німецькому тилу. Якби заклик Сталіна від 3 липня 1941 року був виконаний, то тоді б населення окупованих німцями територій, воно б все вмерло голодною смертю, бо він наказав знищити все що можна було знищити.

Алєксандр Гогун належить до числа істориків й авторів, які переконані, що Радянський Союз сам готував напад на Німеччину з подальшим походом в Європу, але просто запізнився з нанесенням удару. Він розповів як виглядає стан досліджень сьогодні і що вказує, що СРСР був далеко не безневинною жертвою нападу Третього Рейху.

Оперативні плани були опубліковані впродовж 90-х років і на березневому оперативному плані Червоної армії стоїть помітка від руки заступника генштабу генерала Ватутіна «наступ почати 12 червня» . Фактично вони не встигли зосередити війська, тому дата була перенесена на більш пізній термін, але й Вермахт планував розпочати війну раніше, коли просохнуть дороги, а це кінець травня-початок червня. Проте у зв’язку з війною в Югославії і через інші причини Вермахт теж запізнився з ударом. Вцілому інших документів серед оборонних планів не має. Проте сама концентрація військ свідчить про підготовку СРСР до нападу. Одним з найбільш яскравих свідчень, що готувалися нападати є той факт, що фонди, де лежать документи про підготовку радянської агресії досі закриті. Зрозуміло, що якби там були документи про підготовку до оборони їх би давно представили цілому світу. Однак навіть опублікованих даних цілком достатньо, щоб цей факт підготовки агресії внесли в підручники з історії, в університетські освітні програми і визнаний на державному рівні в різних країнах, передовсім в Україні.

 

Польське Радіо


 

Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців

Українцям продавали фіктивні документи на Карту поляка за євровалюту: ділків викрито

Навчання в “жовтій” зоні карантину: які документи про COVID-вакцинацію можуть надати освітяни

Проф. Журавський вель Ґраєвський: Імперська політика має зміцнити владу в Кремлі

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

«Gazeta Polska Codziennie»: Прощавай, друже

Rapid Trident – 2021: в Україні розпочалися багатонаціональні військові навчання

Військові навчання «Рись-21». МНО: Завдяки цим діям Польща безпечна

Заява ВРЦіРО щодо необхідності захисту традиційних сімейних цінностей українського народу

Історик: Незважаючи на всі суперечки, поляки у вересні 1939 року об'єдналися в спільній боротьбі

 

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

Кияни обрали найпопулярніші локації для майбутньої скульптури борщу: перелік

ВАРШАВСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ НЕПОВНОЛІТНІХ: ПОСИЛИТИ ЗАПОБІГАННЯ

У Києві частково призупинять холодне водопостачання

Глава УГКЦ відкриє пам’ятник Блаженнішому Любомирові Гузару

У Києві відзначили річницю Хотинської битви

В Україні прогнозують до +27° та без дощу

Варшавська битва 1920 - сам на сам з більшовицькою навалою

Київ відзначить Незалежність України молебнем, парадом і концертом

З блокпостами на деяких в’їздах: у Києві стартувала активна фаза командно-штабних навчань

 
21-09-2021 - religion

«Пресвята Богородиця є особливою покровителькою священничого покликання», – Блаженніший Святослав у семінарії

21-09-2021 - social

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

21-09-2021 - religion

Глава УГКЦ прийняв рекомендаційного листа від Апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса

21-09-2021 - politics

Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців

21-09-2021 - politics

Українцям продавали фіктивні документи на Карту поляка за євровалюту: ділків викрито

21-09-2021 - politics

Навчання в “жовтій” зоні карантину: які документи про COVID-вакцинацію можуть надати освітяни

21-09-2021 - social

Кияни обрали найпопулярніші локації для майбутньої скульптури борщу: перелік

21-09-2021 - religion

Сьогодні – Різдво Пресвятої Богородиці за Юліанським календарем

20-09-2021 - politics

Проф. Журавський вель Ґраєвський: Імперська політика має зміцнити владу в Кремлі

20-09-2021 - politics

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

20-09-2021 - politics

«Gazeta Polska Codziennie»: Прощавай, друже

20-09-2021 - social

ВАРШАВСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ ПРО ЗАХИСТ НЕПОВНОЛІТНІХ: ПОСИЛИТИ ЗАПОБІГАННЯ

20-09-2021 - religion

Маємо припинити хижацьке ставлення до Божого творіння, - Глава УГКЦ

20-09-2021 - religion

Вхід в Києво-Печерську лавру тимчасово закрили

20-09-2021 - politics

Rapid Trident – 2021: в Україні розпочалися багатонаціональні військові навчання

16-09-2021 - religion

Церкви і релігійні організації України просять про спільну триденну молитву на захист традиційних сімейних цінностей

16-09-2021 - politics

Військові навчання «Рись-21». МНО: Завдяки цим діям Польща безпечна

16-09-2021 - politics

Заява ВРЦіРО щодо необхідності захисту традиційних сімейних цінностей українського народу

15-09-2021 - politics

Історик: Незважаючи на всі суперечки, поляки у вересні 1939 року об'єдналися в спільній боротьбі

15-09-2021 - politics

Польща відкрила кордон для українських туристів

15-09-2021 - politics

Європарламент вирішив, що «одностатеві шлюби» мають визнаватися по всій території ЄС

14-09-2021 - social

У Києві частково призупинять холодне водопостачання

14-09-2021 - religion

Сьогодні празник Воздвиження Чесного Хреста за Григоріанським календарем

14-09-2021 - politics

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

10-09-2021 - social

Глава УГКЦ відкриє пам’ятник Блаженнішому Любомирові Гузару

10-09-2021 - social

У Києві відзначили річницю Хотинської битви

09-09-2021 - religion

У Києві Школа українського іконопису запрошує на навчання

09-09-2021 - politics

Аналітик про можливість агресії РФ проти Польщі: Хочеш миру - готуйся до війни

09-09-2021 - politics

Польща дозволила українцям туристичний в'їзд по безвізу

09-09-2021 - social

В Україні прогнозують до +27° та без дощу

09-09-2021 - politics

Ляшко каже, що перехід України в «жовту» зону відкладається

09-09-2021 - religion

Болгарські спалеологи віднайшли на Афоні печеру українського подвижника Івана Вишенського

09-09-2021 - religion

Римо-католики розпочали молитовний марафон за повернення костелу святого Миколая

08-09-2021 - politics

У Карпачі підбили підсумки 5-річної співпраці країн Тримор’я

08-09-2021 - politics

Польща продовжила табу на пасажирські потяги з Україною. Відомо, на скільки

08-09-2021 - politics

У Польщі скоригували на вересень правила карантину й носіння масок в об'єктах гастрономії

01-09-2021 - politics

До 30-річчя Незалежності України у Варшаві вшанували воїнів Армії УНР

01-09-2021 - politics

Мер Франківська виступив за примусову вакцинацію

01-09-2021 - politics

Лідер польських опозиціонерів пообіцяв запровадити «одностатеві союзи»

31-08-2021 - politics

Синод Елладської архиєпископії направив до суду справи двох митрополитів - противників вакцинації і ПЦУ

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика