Польща і три Росії – біла, червона та неімперська  
3 червня 2021

 Про нову книгу професора Анджея Новака «Польща і три Росії. Східна політика Пілсудського і совєтська спроба підкорення Європи в 1920 році».

Нещодавно у Польщі побачила світло книжка професора Анджея Новака «Польща і три Росії. Східна політика Пілсудського і совєтська спроба підкорення Європи в 1920 році».

Як пише цей видатний польський дослідник, в буремні роки Першої світової війни, Жовтневої революції, громадянської війни та польсько-більшовицької війни, між 1917 і 1920 роками одночасно, в певному сенсі, існували три Росії – біла, червона та неімперська. Кожна з них була викликом для політики Польщі і її лідера Юзефа Пілсудського. Ця остання, неімперська Росія менш знана – в її основі лежала ідея запровадження республікансько-федеративного устрою на теренах колишньої царської імперії. Обличчями цих трьох Росій був білогвардійський генерал Антон Денікін, лідер більшовиків Владімір Ленін і письменник та есер Боріс Савінков, який свого часу був керівником революційного антицарського тероризму.

Слід сказати, що 20 років тому Анджей Новак вже опублікував подібну монографію. Вона називалася «Польща і три Росії. Дослідження східної політики Юзефа Пілсудського (до квітня 1920 року)», яка три рази перевидавалася.

В інтерв’ю Польському радіо історик розповів, що його спонукало звернутися до цього питання і чим ця книжка відрізняється від попередньої.

До первинного видання книжки я додав широкі матеріали, зібрані мною впродовж років в порадянських архівах, коли це ще було можливим, які головно знаходяться у Москві. Проте, також були використані матеріали західних архівів, які містять джерела з історії, так би мовити, великої політики 1919-1920 років. Я додав розділ, який, можливо, потенційно буде найцікавішим, бо він стосується літа 1920 року. Нагадаю, що перше видання книжки закінчується на квітні 1920 року, тобто вона доведена до моменту, коли починається вирішальне військове протистояння [між поляками і більшовиками]. Зараз же йде опис того, що відбувалося від квітня 1920 року і до осені того ж року, тобто до часу, коли більшовики були змушені остаточно погодитися з поразкою під Варшавою і над Німаном і відмовитися від завоювання Європи. І, власне, книжка оповідає про ці плани, про політику, яку формували чотири найважливіші особи в більшовицькій державі, чотири члени Політбюро – Лєнін, Троцький, Камєнєв і Сталін.

Як підкреслює історик, згадка про Сталіна тут не є випадковістю чи перебільшенням.

Сталін справді вже тоді був однією з найважливіших осіб в совєтській державі. Власне, в колі цих чотирьох осіб, в їх листуванні, на засіданнях Політбюро дуже динамічно змінювалися плани, від квітня до вересня 1920 року. Ще тоді передбачалася можливість експансії і розглядалися різні її напрямки. Найбільш драматичним моментом був кінець липня 1920 року, коли, як показує листування, були плани з маршу підкорити цілу Європу. Сталін мав йти через Львів на Відень, Прагу, Бухарест, а навіть тоді в листуванні Сталіна і Леніна згадується Рим. На головному ж напрямку, який пролягав через Варшаву, Міхаїл Тухачєвський мав йти на Берлін. Як звучало у його відомому наказі від 2 липня, «по трупі білої Польщі» мала нестися пожежа світової революції до Берліна.

Прорахунки Сталіна перекреслили плани піти походом у Європу через Львів, де більшовицькі війська зазнали невдачі. На думку професора Новака, власне цей досвід і ця невдача мала далекосяжні наслідки в подальшій політиці Сталіна, в часи, коли той став неподільно правити червоною Росією.

Це дуже цікавий аспект, не тільки в контексті 1920 року, який варто заново відкрити, але й в контексті 1939 року, 1940, 1944 і 1945 років. Справа в тому, що Сталін зазнав у 1920 році дуже болючого приниження. Адже він обіцяв своїм товаришам з Політбюро здобути Львів і йти далі на південь Європи, а мусив ганебно відступити з цього відтинку фронту. У вересні 1920 року на партійній конференції у Москві його звинувачено, передовсім Троцьким, в тому, що він є співвідповідальним за поразку. Це, по-перше, привело до ще більшого загострення відносин Сталіна з Троцьким, а по-друге, змусило Сталіна задуматися над цією поразкою і приниженням, яке йому довелося перенести. Дуже цікавими є його заяви у вересні-жовтні-листопаді 1920 року – що в мене широко представлено – які показують нове мислення майбутнього голови совєтської держави. Це мислення в категоріях геополітичного реваншу. Йдеться про підготовку Росії, як центру світового комунізму, до нового штурму. Не зараз у 1920 році, але через 20 років, як її підготувати для нанесення удару, після якого буде ефективно совєтизовано Польщу і Східну Європу. Сталін почав собі все це вкладати в голові, власне, восени 1920 року. І це мені здається, можливо, одним з найцікавіших фрагментів тої нової частини моєї книжки «Польща і три Росії».

В 1920 році Польща Юзефа Пілсудського зуміла зупинити похід червоної Росії на Захід. Але подекуди Пілсудському закидають, що той нібито врятував червону Росію, не підтримавши білу Росію Антона Денікіна, яка зазнала поразки. Анджей Новак каже, що це чистої води міфологія, якій вже понад 100 років і яка має досі свої адептів.

Це міф, і першим його створив сам Антон Денікін, який намагався приписати відповідальність за свою власну поразку під час походу на Москву восени 1919 року за відсутності допомоги з боку Польщі. Він це списував на свідоме рішення Пілсудського, який нібито свідомо бажав перемоги червоній Росії. Цей міф, який потім підхопив Солженіцин, повторює пропаганда Владіміра Путіна і, на жаль, вона знаходить чимало наслідувачів у Польщі, на чолі з [історичним публіцистом] Пьотром Зиховичем. Цей міф зовсім не відповідає реальному співвідношенню сил у 1919 році. Слід нагадати, що тоді, формально, в Червоній Армії було 4,5 мільйони солдатів, а армія білої Росії налічувала 550 тисяч. Це теж номінальна цифра. Отже, перевага більшовиків складає пропорцію 9 проти 1. Тут Військо польське, яке тоді справді з більшовицького фронту забрало 40 тисяч солдатів, не могло навіть мінімально зіграти якусь роль відволікаючого чинника, позаяк тоді цілковита чисельна перевага була рішуче на боці червоної Росії. Справа в тому, що біла Росія не зробила нічого для того, щоб можна було думати про перемогу над більшовиками. Йдеться про хоча б якийсь компроміс з неросійськими народами імперії. Денікін хотів відновлення двоголового орла у Вільнюсі, Гродні. Він теж хотів повісити двоголового царського орла у Львові, який, слід нагадати, ніколи раніше не належав Росії. А отож цей крайній шовінізм, такий засліплений націоналізм з боку лідерів білої Росії, на жаль, їм ускладнив ефективну боротьбу з більшовиками.

Але була ще третя, неімперська Росія, яку уособлював есер, письменник Боріс Савінков. Він без успіху намагався достукатися до високих кабінетів у європейських столицях. В 1924 році він таємно повернувся у Москву, його арештували і засудили до страти, згодом її змінено на пожиттєве ув’язнення. За офіційною версією, Савінков здійснив самогубство. 7 травня 1925 року він нібито сам вискочив через сходовий проліт з п'ятого поверху в’язниці на Луб’янці.

Професор Анджей Новак наголошує, що у випадку цієї Росії був політичний проект порозумінння, але вона була надто слабкою. Однак, цей проект має чимале значення.

Зовсім по-іншому виглядає ситуація з третьою Росією, яку представляв Боріс Савінков, Ніколай Чайковський чи Дмітрій Філософов, заступник Савінкова. Ця Росія, хоча і була слабкою і нечисельною, але все ж створила проект неімперської Росії. І це дуже важливо, як певна спадщина, до якої ми повинні звертатися з вдячністю стосовно цих людей. Адже навіть і якщо їх було надто мало, навіть якщо вони й не мали реальних шансів перемогти в 1920 році, бо мали невисоку підтримку, то вони, попри все, представляють ту надію, до якої ми мусимо цілий час повертатися. Йдеться про те, що не з кожною Росією ми будемо у конфлікті, що є росіяни, які добре представляють культуру Толстого і Чехова, а не культуру агресивного імперіалізму й шовінізму, яку являє собою Достоєвський чи Пушкін у своїх найбільш шовіністичних віршах.

Я думаю, що пошук тої третьої Росії є нашим постійним обов’язком. Хоча не можна засліплюватися перед лицем реального образу дійсності. Ця третя демократична, неімперська Росія, на жаль, продовжує залишатися дуже слабкою.

 

Польське Радіо


 

Ukraina 30 PL: Польща вітає Україну з Днем Незалежності

IX Зміна польського військового контингенту вирушила на місію до Румунії

На початку серпня - спільні китайсько-російські військові маневри

Анджей Дуда: Уряд Японії вважає співпрацю з Польщею стратегічно важливою

У польському уряді хочуть ускладнити доступ до шкіл ЛГБТ та інших лівих

16 консервативних партій об’єднуються задля захисту християнської спадщини Європи і національних суверенітетів

Помилкове наслідування – Зеленський – Головня

Як Росія інформаційно готує свої агресивні воєнні кампанії проти України

«Наступ студентів зі Сходу на виші у Польщі»

В Україні видаватимуть біометричні посвідчення: для чого вони потрібні та коли і хто отримає

 

«Україно, ось де Твої сини» - фільм про воїнів УНР, похованих у Варшаві

Болгарія змінила правила в’їзду для українців: що варто знати

Українцям після повернення з Польщі знову доведеться йти на карантин або робити тест

75% українців вважають Україну спадкоємицею Київської Русі

Уперше з минулого літа в Україні менше 1,4 тис. випадків коронавірусу

Міст Патона втретє за місяць перетворився на водоспад: у Дніпро хлинула вода

Польща і три Росії – біла, червона та неімперська

Спека відчепилася, сонце подарує комфортні градуси в п'ятницю

«Фактично влітку 1941 року Червона армія не була знищена, а просто здалася у полон»

Міст Патона вдруге за місяць перетворився на водоспад: прорвало трубу

 
30-07-2021 - social

«Україно, ось де Твої сини» - фільм про воїнів УНР, похованих у Варшаві

30-07-2021 - politics

Ukraina 30 PL: Польща вітає Україну з Днем Незалежності

30-07-2021 - politics

IX Зміна польського військового контингенту вирушила на місію до Румунії

30-07-2021 - politics

На початку серпня - спільні китайсько-російські військові маневри

30-07-2021 - social

Болгарія змінила правила в’їзду для українців: що варто знати

29-07-2021 - religion

Як врятувати подружжя і навчитися прощати? Поради Глави УГКЦ

29-07-2021 - social

Українцям після повернення з Польщі знову доведеться йти на карантин або робити тест

29-07-2021 - social

75% українців вважають Україну спадкоємицею Київської Русі

29-07-2021 - social

Уперше з минулого літа в Україні менше 1,4 тис. випадків коронавірусу

29-07-2021 - religion

Блаженніший Святослав закликав вірних у день пам’яті рівноапостольного князя Володимира відновити свої хресні обіти

29-07-2021 - politics

Анджей Дуда: Уряд Японії вважає співпрацю з Польщею стратегічно важливою

26-07-2021 - social

Міст Патона втретє за місяць перетворився на водоспад: у Дніпро хлинула вода

26-07-2021 - politics

У польському уряді хочуть ускладнити доступ до шкіл ЛГБТ та інших лівих

22-07-2021 - social

Польща і три Росії – біла, червона та неімперська

22-07-2021 - social

Спека відчепилася, сонце подарує комфортні градуси в п'ятницю

22-07-2021 - religion

Триває робота XIX Київ­ського літ­нього бо­го­слов­ського ін­сти­ту­ту

22-07-2021 - politics

16 консервативних партій об’єднуються задля захисту християнської спадщини Європи і національних суверенітетів

21-07-2021 - religion

Глава УГКЦ до молоді: «Як робити так, щоб нам було не однаково, коли всім однаково?»

21-07-2021 - religion

На загальнонаціональній прощі у Зарваниці відбувся велелюдний похід зі свічками

21-07-2021 - social

«Фактично влітку 1941 року Червона армія не була знищена, а просто здалася у полон»

21-07-2021 - politics

Помилкове наслідування – Зеленський – Головня

21-07-2021 - politics

Як Росія інформаційно готує свої агресивні воєнні кампанії проти України

21-07-2021 - religion

В УПЦ МП оприлюднили програму урочистостей на 1033-ліття Хрещення Руси та повідомили хто з журналістів туди потрапить

21-07-2021 - politics

«Наступ студентів зі Сходу на виші у Польщі»

21-07-2021 - social

Міст Патона вдруге за місяць перетворився на водоспад: прорвало трубу

21-07-2021 - social

У Києві зростуть тарифи на гарячу воду та опалення: скільки доведеться платити

21-07-2021 - politics

В Україні видаватимуть біометричні посвідчення: для чого вони потрібні та коли і хто отримає

21-07-2021 - social

Два мільйони за укол: допоможіть врятувати Павлика із Закарпаття

21-07-2021 - social

У Києві частково зупинився рух трамваїв

21-07-2021 - politics

Враховують розу вітрів: екоінспекція перевіряє ґрунти біля Рівнеазоту

20-07-2021 - politics

Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців

20-07-2021 - religion

У соборі ПЦУ на Чернігівщині замироточила ікона

20-07-2021 - politics

На Вінниччині пройшли навчально-тренувальні польоти за участю авіабригад і харківських курсантів

20-07-2021 - politics

Проф. Журавський вель Ґраєвський: Імперська політика має зміцнити владу в Кремлі

20-07-2021 - politics

Китай замість Заходу – новий курс президента Зеленського

20-07-2021 - politics

Міністр оборони Польщі: Танки Abrams стримуватимуть потенційного агресора

20-07-2021 - politics

Поблизу Львова стартували багатонаціональні навчання «Три Мечі-2021»

20-07-2021 - politics

На РівнеАзот сталася аварія – із труби витік газ із хімікатами

20-07-2021 - education

Українсько-болгарські відносини: офіційна і культура дипломатія (1918-1944)

19-07-2021 - politics

Малґожата Ґосєвська: В Україні ще багато треба зробити в контексті вшанування пам’яті поляків

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика