Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина  
25 вересня 2021

 Професор Марек Корнат (ПАН) про совєтський напад на Польщу і його пропагандистський супровід.

17 вересня 1939 року для поляків є одним з найчорніших днів в їхньому історичному календарі. Це національна трагедія і дуже глибока травма, котра сидить в колективній свідомості і підсвідомості нації.

Напад Радянського Союзу на Польщу був результатом оборудки Сталіна і Гітлера, втіленої 23 серпня 1939 року в пакті Молотова-Ріббентропа.

Варто сказати, що агресія СРСР проти II Речі Посполитої супроводжувалася пропагандистською кампанією, яка доповнювала військову, а сам Сталін до останнього дня вичікував на розвиток подій і наніс удар в найбільш сприятливий для себе момент.

Про це я розмовляв з провідним фахівцем, професором Мареком Корнатом з Інституту історії Польської академії наук, якого й запросив до розмови про пропагандистський аспект агресії 17 вересня 1939 року.

Якщо говорити про совєтську тактику, то дійсно можна вести мову про вичікування розвитку подій. Адже, якщо б західні держави всерйоз вступили у війну, а не лише оголосили її, то совєтському керівництву було б куди складніше досягти свої цілі, ніж це було насправді. Москва б тоді побоювалася, що її дії можуть зумовити конфлікт і навіть війну з Заходом, а принаймні, могли б бути розірвані відносини з СРСР.

Тим часом, коли західні союзники нічого практично не зробили для Польщі, окрім самого оголошення війни Німеччині, в Радянського Союзу з’явилася свобода дій. Сталін прийшов до такого висновку, виходячи з того, що в впродовж перших двох тижнів війни не було ніяких дій з боку союзників на західному фронті. Винятком стали такі демонстративні кроки як, скажімо, загальна мобілізація у Франції. У Францію теж відбув транспорт з британськими військами і були інші, про які нам відомо.

Історик відмічає, що совєтському напад передувала і його супроводжувала поспіхом організована пропагандистсько-дезінформаційна акція, завданням якої було виправдати вторгнення в Польщу.

Десь близько 14 вересня, а може й дещо раніше, але в будь-якому випадку, 14 вересня тут є важливою датою. В цей день совєтська преса атакувала Польщу, звинувачуючи її в поневоленні національних меншин, передовсім слов’ян, білорусів і українців. Крім цього, проходять мітинги, в тому числі у Москві в Парку імені Горького, де відбулася велика маніфестація. На масових акціях пропагандисти говорили про «банкроство панської Польщі» і переслідування меншин. Таким чином, радянська пропаганда готувала ґрунт під виправдання рішення напасти на Польщу зі східного напрямку під гаслом порятунку «братніх народів», українців і білорусів.

Професор Корнат звертає увагу, що незважаючи на всю брехливість радянської пропагандистської махіни навіть в неї виникли певні труднощі.

З огляду на пакт Молотова-Ріббентропа не можна було критикувати Німеччину, бо союзників не критикують. А цей пакт був за своєю суттю негласним союзом проти Польщі, хоча й там не фігурувало слово «союз». Не можна було заявляти, що Німеччина несе якусь загрозу білорусам і українцям, тому треба було оперувати евфемізмом, мовляв, ці народи в лиху годину опинилися в скрутному становищі. Стверджувалося, що білоруси й українці, які перебували «під польським ярмом» кинуті на поталу, і тому потребують захисту Радянського Союзу. Більш-менш в такому дусі заявляли совєтські пропагандисти.

Що стосується представлення своєї агресії світу, то Радянський Союз вів подібну пропаганду. Мотиви дій по відношенню до Польщі пояснювалися турботою і потребою опіки над білорусами та українцями. Стверджувалося, що нібито Польща свої довоєнні кордони встановили з порушенням права народів на самовизначення і що прийшов час це виправити.

Історик також відповів на питання, чи з перспективи часу не було помилкою не оголошення війни Польщею, після того як відбулося совєтське вторгнення. Так само це стосується доцільності наказу командуючого польскими військами маршала Ридза-Сміглого не вести бої з Червоною армією за винятком прямої загрози і необхідності захищатися, а намагатися за будь-яку ціну перейти кордон з Румунією.

Ви знаєте, справа в тому, що розумувалося такими категоріями, а саме – країна, на яку напали, не оголошує війну тому, хто напав, бо не мусить цього робити. Польща Німеччині теж не оголосила війну, але була відозва президента Ігнаци Мосціцького до народу. Відозва починалася словами «Сьогодні на світанку Німеччина, одвічний наш ворог, напав на Батьківщину». Слід сказати, що такої відозви забракло 17 вересня, вона би придалася. Було б добре, щоб вона була, але її на жаль не було. Приготували лише дипломатичну ноту, скеровану до західних держав, союзників, а також до нейтральних держав. Така нота про агресію проти Польщі, написана французькою, була передана через всіх польських послів, в столицях країн, де вони перебували. Зрозуміло, це не стосувалося посла Польщі в Берліні Юзефа Ліпського, який звідти виїхав 2 вересня.

Ну, і тут ще справа цього однак нещасного наказу маршала Ридза-Сміглого, в якому говорилося «з більшовиками не битися». Що ж я можу про це сказати як історик? Мені здається, що відповідь відносно проста – у війську є принцип так званої економії сил. Якщо воюється і є шанс на успіх, то треба посвячувати людське життя. Натомість, коли жодних шансів немає, віддавати наказ, щоб солдати продовжували битися і гинули є помилкою. І власне так мислив Ридз-Сміглий. Він розумів, що кампанія програна і треба видати наказ про припинення боротьби і так зробив. Проте маршал не брав до уваги двох речей. По-перше, що потім совєтська дипломатія це використає, щоб заявити світу, що агресія 17 вересня була вступом військ на нічию територію, яку ніхто не захищав. Таке говорили совєти тоді, і теж саме твердить Росія сьогодні. По-друге, маршал Ридз-Сміглий не брав до уваги того, що полонених офіцерів знищать. Йому напевно це просто не містилося в голові.

Сьогодні є багато спільного між сталінським СРСР та путінською Росією. Передусім на себе звертає увагу експансіоністська й неоімперська політика Путіна стосовно сусідів. Найбільш яскравим свідченням цього є захоплення Криму й гібридна війна Росії проти України, яка за своїми пропагандистськими схемами і способами ведення нагадує дії Сталіна. Все це супроводжується масштабною історичною політикою, котра служить геополітичним цілям путінського режиму. Головне її завдання - переконати, що СРСР не був в 1939 році таким же агресором, як Третій Рейх, що Сталін не розв'язав разом з Гітлером Другу світову війну.

Чи разом з цим можна сказати, що, на жаль, тези сталінсько-путінської пропаганди знаходять розуміння на Заході, де спостерігається проблема ідеологічної сліпоти і незнання серед істориків й політиків?

Думка з цього приводу професора Марека Корната:

Так, це відоме явище, що всі ці події на Заході представляються тенденційно і карикатурно. Особливо це стосується лівих, але також ліберальних кіл, які не згідні з тим, щоб розглядати комунізм і Радянський Союз в тій же площині, що й гітлерівську Німеччину. Вони не хочуть з цим погодитися, передовсім тому, що, на їх думку, потім в ході Другої світової війни Країна Рад зробила великий внесок в перемогу над Гітлером. У зв’язку з цим, в західній історіографії СРСР щадять, розглядаючи його як державу, яка може й мала на своєму сумлінні якісь провини, але однозначно Радянський Союз не йде в ніяке порівняння з Німеччиною. От все це веде до того, що історія Східної Європи, включаючи і Польщу, представляється невідповідним чином, тенденційно і карикатурно.

Марек Корнат підкреслює, що проблема ідеологічної сліпоти більшої частини західних наукових та політичних еліт тісно пов'язана з пропагандистською діяльністю Кремля, яка скерована на спотворення історії Другої світової війни.

Такі твердження дуже на руку Росії. Путін про це чудово знає, тому й адресує свої заяви, головним чином правим колам. Він хоче теж отримати праві та консервативні кола. До прикладу, стаття, яка очорнює Польщу в журналі «The National Interest», звернена до американських консервативних еліт. Справа в тому, що ліві і ліберальні еліти вже йому нецікаві, позаяк вони мислять десь так, як він в питанні Другої світової війни чи що стосується таких проблем, як польсько-совєтські відносини. В той же час, Росія намагається достукатися і до консерваторів. Наскільки це їй вдасться покаже час, але так це виглядає сьогодні.

 


Польське  Радіо


 

Куліси підготовки воєнного стану в Польщі та роль в цьому Радянського Союзу

У Польщі не виключають, що мігранти з Білорусі можуть рушити до кордону України

Варшава врахує нинішню кризу в пріоритетах свого головування в ОБСЄ наступного року

Китай замість Заходу – новий курс президента Зеленського

У Чорному морі українські ВМС провели тренування з кораблями ВМС США, Республіки Туреччина та Румунії

Зміцнення кордону з Білоруссю – в уряді розповіли, на що виділили гроші

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

Тисячі американських морпіхів можуть звільнити через відмову від вакцинації

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

Анджей Дуда: Якщо буде така потреба, ми запустимо 4-ту статтю НАТО

 

5 актуальних питань про в'їзд до Польщі та перебування в країні

«Останній день визвольних змагань 1919-1921»? Насправді, то був початок!

Карпати засипало снігом

Українець письмово подякував польським поліцейським, які вернули йому загублені гроші

Дворічна Мар’яна потребує допомоги: лікування рідкісної хвороби вартує понад два мільйони доларів

Три брати, два народи, три видатні постаті Церкви, політики й армії – Андрей, Станіслав та Климентій Шептицькі

Прохання про допомогу родині священика УГКЦ, де народилася хвора донечка

Цими вихідними у столиці відбудуться традиційні сільськогосподарські ярмарки

Рятувальники ліквідували пожежу в шістнадцятиповерховому житловому будинку на проспекті Перемоги

Завдяки громадянину України, власник повернув загублені гроші

 
26-11-2021 - politics

Куліси підготовки воєнного стану в Польщі та роль в цьому Радянського Союзу

26-11-2021 - religion

Молодіжні душпастирі отримали сертифікати «Молодіжний працівник»

26-11-2021 - politics

У Польщі не виключають, що мігранти з Білорусі можуть рушити до кордону України

26-11-2021 - politics

Варшава врахує нинішню кризу в пріоритетах свого головування в ОБСЄ наступного року

26-11-2021 - social

5 актуальних питань про в'їзд до Польщі та перебування в країні

26-11-2021 - social

«Останній день визвольних змагань 1919-1921»? Насправді, то був початок!

26-11-2021 - social

Карпати засипало снігом

26-11-2021 - social

Українець письмово подякував польським поліцейським, які вернули йому загублені гроші

24-11-2021 - social

Дворічна Мар’яна потребує допомоги: лікування рідкісної хвороби вартує понад два мільйони доларів

24-11-2021 - social

Три брати, два народи, три видатні постаті Церкви, політики й армії – Андрей, Станіслав та Климентій Шептицькі

24-11-2021 - politics

Китай замість Заходу – новий курс президента Зеленського

24-11-2021 - politics

У Чорному морі українські ВМС провели тренування з кораблями ВМС США, Республіки Туреччина та Румунії

24-11-2021 - religion

Тематика цьогорічня – народження Ісуса. На Софійській площі не буде новорічного ярмарку та атракціонів

24-11-2021 - religion

На Тернопільщині у стовбурі дерева знайшли нерукотворний хрест

24-11-2021 - politics

Зміцнення кордону з Білоруссю – в уряді розповіли, на що виділили гроші

24-11-2021 - politics

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

24-11-2021 - social

Прохання про допомогу родині священика УГКЦ, де народилася хвора донечка

24-11-2021 - politics

Тисячі американських морпіхів можуть звільнити через відмову від вакцинації

22-11-2021 - religion

Проповідь Блаженнішого Святослава в день Собору архистратига Михаїла та інших безплотних сил

22-11-2021 - religion

Собор св.архистратига Михаїла вшановують сьогодні за Юліанським календарем

22-11-2021 - politics

COVID завершить те, що почали попередні революції – архієпископ Вігано

22-11-2021 - politics

Анджей Дуда: Якщо буде така потреба, ми запустимо 4-ту статтю НАТО

22-11-2021 - social

Цими вихідними у столиці відбудуться традиційні сільськогосподарські ярмарки

22-11-2021 - politics

Українська військова розвідка оцінює, що Росія може атакувати Україну

22-11-2021 - social

Рятувальники ліквідували пожежу в шістнадцятиповерховому житловому будинку на проспекті Перемоги

19-11-2021 - politics

Публіцист: Польська держава не здала екзамен, якщо йдеться про покарання комуністичних злочинців

19-11-2021 - politics

Тримор'я та Україна

19-11-2021 - social

Завдяки громадянину України, власник повернув загублені гроші

19-11-2021 - politics

Із 22 листопада очне навчання відновлять у закладах освіти, а також у мистецьких школах і закладах фізичної культури та спорту

19-11-2021 - politics

На кордоні з Білоруссю поранено чотирьох польських солдатів

19-11-2021 - politics

Архієпископ Вігано: необхідно боротися проти Великого Перезавантаження в цілому

19-11-2021 - social

Цими вихідними в Києві відбудуться традиційні сільськогосподарські ярмарки

19-11-2021 - politics

Зросла кількість поліцейських, постраждалих у сутичках на переході в Кузьниці

19-11-2021 - politics

Кличко каже, що брехню про непідвищення проїзду до 2024 року поширили «зливні бачки»

19-11-2021 - social

Яна Барінова: У Києві відкрилася перша віртуальна виставка Музею Івана Гончара

19-11-2021 - politics

Україна хоче побудувати паркан на кордоні з Білоруссю та Росією

18-11-2021 - politics

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

18-11-2021 - politics

Зросла кількість поліцейських, постраждалих у сутичках на переході в Кузьниці

18-11-2021 - education

У Кличка сказали, коли закінчиться «дистанційка» у школах

18-11-2021 - social

Пам’ятник Анні Київській встановлять у Торонто

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика