Історик: Незважаючи на всі суперечки, поляки у вересні 1939 року об'єдналися в спільній боротьбі  
15 вересня 2021

 Професор Анджей Новак про переплетіння минулого з сьогоденням, і про важливість засвоєння гірких уроків історії.

«Хто забуває уроки історії, приречений на їх повторення» – цей вислів видатного американського філософа та письменника Джорджа Сантаяни є нагадуванням про те, наскільки важливим є засвоєння уроків минулого перед лицем сьогодення й майбуття.

Друга світова війна стала найстрашнішим й найжорстокішим уроком для людства і розплатою за безпечність та невміння вчасно запобігти загрозі.

В Польщі пам'ять про війну жива, а біль та переживання страхітливої катастрофи у вересні 1939 року, коли країна стала жертвою нападу двох тоталітарних режимів — гітлерівської Німеччини та сталінського Радянського Союзу – є невід'ємною частиною колективної свідомості поляків, в тому числі їх сприйняття геополітичної картини світу. Про переплетіння минулого з сьогоденням, про важливість належно засвоювати уроки історії, в ефірі Польського Радіо розповідав відомий історик, професор Анджей Новак із Яґєллонського університету.

Його перу належать такі монографії як: «Перша зрада Заходу. 1920 забутий appeasement», «Польща і три Росії. Східна політика Пілсудського і совєтська спроба підкорення Європи в 1920 році» та багато інших робіт.

Говорячи про вересень 1939 року і сучасну Польщу, професор Новак звертає увагу, що тоді, незважаючи на всі суперечки, політичні поділи і гостроту пристрастей в суспільстві, польські громадяни об'єдналися в спільній боротьбі з німецьким вторгненням.

Не дивлячись на суперечки, які сильно ділили громадян ІІ Речі Посполитої, і тут мова не лише про комуністів і, так би мовити, некомуністів, а також про прихильників Пілсудського і Дмовського, про соціалістів і ендеків — от всі ці речі відійшли на другий бік. Взяла гору саме патріотична позиція. Якщо ми це порівняємо з сьогоднішньою ситуацією, скажу відверто, з цією підлою поведінкою більшої частини опозиції, то вона з огляду на дурість або цинізм готова покласти на вівтар внутрішньої боротьби навіть очевидні польські національні інтереси. Сьогодні в умовах нової, реальної загрози для польських кордонів, в даному випадку зі сходу, опозиція готова грати роль, яку для неї написав Владімір Путін.

В польській громадській думці спостерігається досить помітна течія, яка ставить під питання доцільність вибору керівництва Польщі і поляків в 1939 році на користь відмови від поступок Гітлеру і спротиву агресивній політиці Третього Рейху. В цьому контексті часто виринає постать польського політика, германофіла Владислава Студніцького, який бачив можливість компромісу. Думка професора Новака на цю тему.

Безумовно, ми можемо про це дискутувати, хоча й ця течія не видається мені якоюсь особливо важливою. Проте, така течія існує й мені прикро з приводу її інтелектуальної незрілості. Адже сам Студніцький під час Другої світової війни переконався, що розминувся з історичною дійсністю, коли він звертався до німців зі своїми пропозиціями співпраці. От тільки виявилося, що німці – це не ті, що були в 1914 чи 1915 році, прусські джентльмени, може, і тверді, жорстокі, але все-таки не кати, а тут виявилося, що це хлопці з Гестапо. Вони поставилися до Студніцького так, як ставилися до польських недолюдей.

Тому звернення до думки Студніцького і концепції якогось союзу з Гітлером не лише морально мерзенне , але й напрочуд дурне в співставленні з реальними цілями і планами Адольфа Гітлера у ставленні до рас, які він вважав нижчими і здатними лише служити своїм господарям, тобто німцям. Гітлер вів мову не лише про євреїв, яких він планував винищити, але й про слов’ян, яких він сприймав як недолюдей.

Історик підкреслює, що незважаючи на всю маячню такого мислення про минуле, воно несе загрозу для сьогодення.

Такого роду марення про те, що з Гітлером можна було домовитися – це історична маячня. Про це не варто було б говорити, якби не той факт, що такий псевдореалізм використовується у випадку набагато більш небезпечного явища. Цей псевдореалізм йде в парі зі зневагою щодо необхідності захищати Польщу навіть в ситуації, коли питання збереження незалежності вимагає конфронтації з сильнішим ворогом. Тоді от цей «реалізм», в якому спостерігається зловживання постаттю Студніцького, зводиться до простого гасла – у випадку загрози ззовні треба підняти руки вверх і якнайшвидше здатися, щоб уникнути будь-яких втрат і жертв.

Професор Новак в цьому сенсі звернувся до питання міграційної кризи, спровокованої гібридною війною режиму Лукашенка, за яким стоїть Путін. Цю війну Путін веде руками Лукашенка проти Польщі і Литви зокрема і ЄС загалом.

Такого роду позиція виражена, скажімо, в заяві пана Крамека [Бартош Крамек, скандально відомий глава ради фонду «Відкритий діалог – ред.] про те, що, мовляв, кордони існують лише в головах. Якщо це застосувати до вересня 39-го року, то тоді польським солдатам треба було сказати, щоб вони собі уявили, що немає ніяких кордонів і що коли німці вступатимуть до Польщі, то їх треба буде привітати квітами. Те ж саме слід було б зробити у випадку червоноармійців, котрі перейшли кордон з іншого боку.

Такого роду зв’язка постмодерністської боротьби з Нацією-державою і псевдореалізму, який базується на переконанні, що в зіткненні зі сильнішим супротивником слід підняти руки і капітулювати – в 1939 році Німеччина була сильніша за нас, так само як сьогодні Владімір Путін безумовно сильніший за Польщу – от це є небезпечним явищем. Це небезпечне явище ми повинні назвати по імені й однозначно засудити.

Історик теж представив своє бачення міжнародної ситуації та місця в ній Польщі.

Позиція Польщі непевна в силу тих пертурбацій у верхах американської політики. Мені здається очевидним, що президента Джо Байдена вже готова замінити віце-президент Камала Гарріс, яка має перебрати його функції. Адже Байдена компрометують і він сам себе компрометує, як тільки президент проявляє активність.

Цей момент нестабільності і виняткової слабкості американського керівництва використовується тими, хто хочуть переглянути цей порядок, що встановився після перемоги Америки і вільного світу в Холодній війні. Зрозуміло, що в нашому регіоні найбільш зацікавлений в цьому є Владімір Путін. Щодо Німеччини, то гадаю, що попри традиційне від часів після І світової війни бажання повернути собі роль головного гравця в Європі і скинути американський нагляд над безпекою континенту, не мають сьогодні ні військових можливостей для цього, ані, так би мовити, психологічних характеристик, які мали предки німців в 1939 році. В них цього немає, щоб становити таку екзистенційну загрозу, яку для нас створює сусідство з неімперською політикою Росії. І це веде до того, що саме на східному кордоні концентрується найбільша загроза.

Професор Новак вважає, що сьогодні загрози для Польщі значно більші, ніж це було недавно, але водночас підкреслює, що американська військова присутність є певною гарантією, попри всі зміни в політиці Білого дому.

Я би сказав, що ми якось повинні перечекати цей дуже недобрий час хаосу, дестабілізації, користуючись фактом, що впродовж останніх чотирьох років відбулися суттєві зміни в цілій структурі безпеки в Східній Європі. Це загалом позитивні зміни для нас, які навіть президент Байден чи віце-президент Камала Гарріс неспроможні негайно відмінити. Я, очевидно, маю на думці присутність американських військ в числі тисяч солдатів, як в Польщі, так і країнах Балтії. Це дещо спокійно дозволяє дивитися на цю кризу, з якою ми маємо сьогодні справу. Проте слід пам’ятати, що Владімір Путін може не лише дестабілізувати за допомогою своїх «зелених чоловічків» і кретинів з числа нашої опозиції, але також може використати свої підрозділи для безпосередньої війни з Україною. На одному з поважних російських порталів я недавно прочитав, де пишеться, мовляв, поляки не в змозі дати собі раду з кризою, яку викликала група з 30 нелегальних мігрантів на кордоні з Білоруссю. А що буде, коли рине хвиля з десятків чи навіть сотень тисяч біженців з України? Задається питанням портал. Це такий собі натяк, що в якусь мить ми можемо нанести удар по Україні.

На переконання історика, на Заході готові йти на поступки агресорам в Центрально-Східній Європі тільки, щоб їх задобрити. Зокрема про це Анджей Новак веде мову у своїй книжці: «Перша зрада Заходу. 1920 забутий appeasement», коли британський прем’єр Ллойд Джордж хотів віддати Польщу і Східну Європу Леніну в обмін за неагресію. Подібний підхід спостерігається і сьогодні в ставленні до Путіна.

Якоюсь мірою це залишається в силі на порозі ХХІ століття. Це вже можна було помітити в 2015 році, коли я писав згадану книжку в позиції щодо України. Слід нагадати, що ми сьогодні вже знаємо, що це американські радники переконали українців прийняти фатальне і страхітливе у своїх наслідках рішення. Тоді під час агресії «зелених чоловічків» Путіна в Криму українців переконали не чинити опору. І українці справді себе повели інакше, ніж поляки у вересні 39-го року. Вони просто без бою віддали Крим і таким способом не лише втратили його, але й через мить втратили Донбас. Де-факто, це привело до поступової ерозії української державності, яку все частіше несерйозно трактують.

Якщо ми не захищаємося і не намагаємося твердо протистояти агресії тоді ми перестаємо бути серйозною державою. В кращому випадку ми стаємо людським резервуаром для сусідів.

 

Польське Радіо


 

Глава УГКЦ: Отець Омелян Ковч служив людям в останніх хвилинах їхнього земного життя

Конфлікт Польщі та Євросоюзу: чим він загрожує Україні і чи загрожує?

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

Філософ про ЛГБТ-стратегію Єврокомісії: ЄС іде стопами Радянського Союзу

“Укрзалізниця” обіцяє взимку запустити 2 нові потяги до Польщі

Польща залишиться в ЄС, але не хоче бути країною другого сорту – Моравецький

Десятки тисяч поляків вийшли на мітинги за обмеження власного суверенітету

Укрзалізниця відновлює міжнародне залізничне сполучення з Польщею

Прикордонники їздитимуть автомобілем Славоміра Новака. Машина, можливо, була куплена за гроші від хабарів

Сьогодні у Майданеку відкриють пам'ятник бл. о. Омелянові Ковчу

 

Порозуміння перед лицем спільного ворога. Українське та польське підпілля проти совєтів

Сьогодні перекриють центр Києва: перелік вулиць

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

Із 21:00 11 жовтня до 24:00 17 жовтня перекриють рух на Володимирському проїзді (від вулиці Малої Житомирської до вулиці Михайлівської) у зв’язку із показом військової техніки

Не може ходити та дихати самостійно: 14-річний Євген з Києва потребує допомоги

Українські пластуни та гарцери у Польщі отримали Відзнаку Блаженного Омеляна Ковча

У Полтаві виділили кошти на реставрацію будинку Патріарха Мстислава

У Києві завтра можуть обмежити роботу метрополітена

КМДА просить Мінкультури долучити їх до відновлення костелу св. Миколая

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

 
14-10-2021 - social

Порозуміння перед лицем спільного ворога. Українське та польське підпілля проти совєтів

14-10-2021 - religion

Молитовному проекту УГКЦ «Вервиця єднає» сьогодні виповнився рік

14-10-2021 - social

Сьогодні перекриють центр Києва: перелік вулиць

14-10-2021 - religion

Покрову Пресвятої Богородиці в Україні відзначають як релігійне та національне свято

12-10-2021 - politics

Глава УГКЦ: Отець Омелян Ковч служив людям в останніх хвилинах їхнього земного життя

12-10-2021 - social

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

12-10-2021 - social

Із 21:00 11 жовтня до 24:00 17 жовтня перекриють рух на Володимирському проїзді (від вулиці Малої Житомирської до вулиці Михайлівської) у зв’язку із показом військової техніки

12-10-2021 - politics

Конфлікт Польщі та Євросоюзу: чим він загрожує Україні і чи загрожує?

12-10-2021 - religion

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликала до молитви за всіх, хто боронить мир в Україні

12-10-2021 - politics

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

12-10-2021 - social

Не може ходити та дихати самостійно: 14-річний Євген з Києва потребує допомоги

12-10-2021 - politics

Філософ про ЛГБТ-стратегію Єврокомісії: ЄС іде стопами Радянського Союзу

11-10-2021 - politics

“Укрзалізниця” обіцяє взимку запустити 2 нові потяги до Польщі

11-10-2021 - politics

Польща залишиться в ЄС, але не хоче бути країною другого сорту – Моравецький

11-10-2021 - politics

Десятки тисяч поляків вийшли на мітинги за обмеження власного суверенітету

05-10-2021 - politics

Укрзалізниця відновлює міжнародне залізничне сполучення з Польщею

05-10-2021 - education

Осінні канікули в українських школах: Міносвіти оприлюднило дати

05-10-2021 - politics

Прикордонники їздитимуть автомобілем Славоміра Новака. Машина, можливо, була куплена за гроші від хабарів

05-10-2021 - social

Українські пластуни та гарцери у Польщі отримали Відзнаку Блаженного Омеляна Ковча

04-10-2021 - politics

Сьогодні у Майданеку відкриють пам'ятник бл. о. Омелянові Ковчу

04-10-2021 - politics

У Любліні урочисто відкриють і освятять пам’ятник блаженному Омеляну Ковчу

04-10-2021 - politics

Апостольський нунцій вручив вірчі грамоти президенту України

30-09-2021 - religion

Блаженніший Святослав на Воздвиження: «Відкриймо для себе книгу Божого об’явлення у хресті Господньому»

30-09-2021 - politics

У Польщі попрощалися з доктором Єжи Тарґальським

30-09-2021 - politics

Оприлюднено дату відновлення потягів між Польщею та Україною

30-09-2021 - religion

У монастирі ПЦУ на Волині замироточила ікона

30-09-2021 - social

У Полтаві виділили кошти на реставрацію будинку Патріарха Мстислава

30-09-2021 - politics

Попри тиск з боку влади: завод “Кузня на Рибальському спустив на воду новий броньований катер для ВМС України

30-09-2021 - religion

Сьогодні свято Віри, Надії, Любові і їх матері Софії та День усиновлення

27-09-2021 - politics

“Об’єднані зусилля-2021”: ЗСУ успішно знищили повітряні цілі з “Буків”

27-09-2021 - social

У Києві завтра можуть обмежити роботу метрополітена

27-09-2021 - politics

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

27-09-2021 - religion

Сьогодні Воздвиження Чесного Хреста Господнього за Юліанським календарем

25-09-2021 - politics

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

25-09-2021 - politics

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

25-09-2021 - social

КМДА просить Мінкультури долучити їх до відновлення костелу св. Миколая

25-09-2021 - politics

У Яремче розпочалися 14 Польсько-українські зустрічі

21-09-2021 - religion

«Пресвята Богородиця є особливою покровителькою священничого покликання», – Блаженніший Святослав у семінарії

21-09-2021 - social

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

21-09-2021 - religion

Глава УГКЦ прийняв рекомендаційного листа від Апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика