Аналітик про можливість агресії РФ проти Польщі: Хочеш миру - готуйся до війни  
9 вересня 2021

 Розмова з Мацєєм Сьвірським, директором аналітичного центру «Редут доброго імені» про рапорт «Si vis pacem, para bellum».

«Cьогодні Грузія, завтра Україна, післязавтра країни Балтії, а потім, можливо, час для моєї країни, для Польщі!» - ці слова президента Польщі Лєха Качинського, сказані 12 серпня 2008 року в центрі Тбілісі на віче проти російської агресії в Грузії, часто згадують, коли мова заходить про війну Росії проти України. Водночас, мимоволі виникає питання, чи можуть вони стати також пророчими щодо Польщі?

Не так давно польський аналітичний центр «Редут доброго імені» опублікував рапорт «Si vis pacem, para bellum» – «Хочеш миру — готуйся до війни». В ньому аналізується можливість гіпотетичної війни, спричиненої агресією Російської Федерації проти Польщі та країн Балтії. Тобто, мова про удар по східному фланзі НАТО. В документі багато місця відводиться дезінформаційній акції Росії проти Польщі та балтійських республік з метою завдати шкоди обороноздатності згаданих держав.

До розмови на цю тему я запросив Мацєя Сьвірського, директора «Редуту доброго імені».

Досить поширений погляд, популяризований російськими дезінформаційними центрами про те, що нібито Польща знаходиться поза неоміперськими претензіями Кремля. Крім цього, вважається, що абсолютною гарантією миру є членство в НАТО і що російська агресія проти Польщі неможлива як така.

В такому випадку чи можлива відкрита війна, вже не кажучи про гібридну, виключена чи все таки це вірогідний сценарій? Мацєй Сьвірський:

Щодо того, що Ви сказали про дезінформаційну акцію, яка твердить про відсутність інтересу до Польщі з боку Кремля, то правду з цього приводу можна дізнатися, звернувшись до російської військової доктрини, яку публікують від часу до часу. Там чітко видно, що головним противником Росії є НАТО, а Польща член альянсу. Ми такий самий член, як й інші. Адже НАТО — це група рівних демократичних держав, об'єднаних в оборонному союзі. Якщо для керівництва Росії НАТО є головним супротивником, то зрозуміло, що Польща також розглядається так само. А у військово-стратегічному плануванні завжди ведеться пошук слабкої ланки у супротивника. Аналізується, як вирвати з ланцюга ту чи іншу ланку або ж ослабити цілий ланцюг.

Наша теза, представлена в рапорті, опублікованому центром «Редут доброго імені», полягає в тому, що різного роду дезінформаційні операції проти Польщі скеровані на ослаблення однієї з ланок НАТО. Прикладом такого роду дезінформації є твердження, що Польща нібито співпрацювала з Гітлером, що поляки винищували євреїв і що Польща відповідальна за Голокост. Все направлено на те, щоб ослабити цю ланку, і коли керівництво Росії вважатиме доцільним, завдати по ній удару зі всією силою.

Варто підкреслити, що в ЕС частина чиновників й політиків тиражують образ Польщі як не зовсім демократичної держави, де нібито утверджується авторитаризм партії «Право і справедливість». Лунають думки, що у критичну годину, союзники Варшаві можуть не допомогти або ця допомога буде запізнілою.

В світлі цього, якою мірою Польща, а разом з нею країни Балтії можуть розраховувати на підтримку? Скажімо, чи можна цілковито полягати на відому 5-у статтю НАТО? Чи доречні порівняння з 1939 роком, коли союзники Польщі, Франція та Англія не квапилися їй допомагати?

Є принципова різниця між союзами, які Польща уклала в 1939 році – з Францією військовий союз був набагато раніше, ніж з Англією, бо це було ще в 1920 році – і тим, що ми маємо зараз. Проте, Ви праві, що ті союзники в важку хвилину в 39-му році нам не допомогли, а Радянський Союз добив Польщу. Напад 17 вересня не дав змоги польській армії перегрупуватися для боротьби з німцями. Якщо б це вдалося й не було удару з боку совєтської Росії, то все вказує на те, що ми могли вистояти перед німцями і дочекатися допомоги союзників. В той же час, більшовики завдали нам удару в спину, Польща зазнала поразки і була під комуністичним чоботом до 89-го року.

Щодо можливості повторення 39-го року – це потрібно розглядати з точки зору сучасних технологій. Технологія пішла вперед настільки, що відстані вже не є перешкодою. Той факт, що Польща знаходиться за 6 тисяч кілометрів від США, не означає, що вона буде невідомо скільки чекати на американську допомогу у випадку нападу Росії. Відстані були суттєвою перешкодою для Англії та Франції в наданні допомоги в 39-му, хоча б з огляду на те, що тоді літаки не мали відповідної дальності. Сьогодні літаки, які б допомагали протидіяти російській агресії оперували би з США, їм не були б потрібні аеродроми в Польщі. Летячи на допомогу Польщі, літаки здійснювали польоти з аеродромів в США. Такі сьогодні технічні реалії і це вже не кажучи про ракети й інші речі.

Водночас аналітик відзначає, що принципово важливим моментом є відлякування Кремля від наміру розпочати війну і НАТО виконує таку роль.

Тут мова не про те, щоб налякати наших слухачів, що вибухне війна, тільки потрібно пам’ятати про те, чого вчать російських військових, а саме, що найкраща та війна, яка не вибухнула, але була виграна.

З нашої точки зору, функція НАТО передовсім відлякувати домагання російських імперіалістів, які б хотіли повернути status quo ante bellum Першої світової війни. Справа в тому, що в Росії лунають шовіністичні голоси про те, що Польща – це «втрачені землі», мовляв, колись російсько-німецький кордон пролягав десь поперек сучасної Польщі. І головним тут є питання відбити в російських імперіалістів апетит змінити кордони Польщі.

Російська пропаганда безперервно твердить, що витрати Польщі, й інших країн НАТО на оборону і модернізацію армії є просто марним витрачанням грошей, мовляв перевага російського колоса неймовірна. Директор «Редуту доброго імені» відзначає, що це лише намагання деморалізувати супротивника.

Перш за все слід пам’ятати про те, що існує таке явище як «активные мероприятия», що для тих, хто знає російську не треба перекладати, а англійською це звучить як «active measures».

Це методи дій російських спецслужб, мета яких підірвати будь-яку волю до боротьби з росіянами, саме перебільшуючи можливості Росії, її технології ітд.

Типовим «активным мероприятием» СРСР щодо Заходу були пацифістські рухи, які ослаблювали волю до боротьби з комуністичним імперіалізмом чи ціла дезінформаційна операція, яка була покликана залякати Захід совєтськими ядерними ракетами, які нібито були надточними.

Пропаганда, яку роздуває Росія, базується на незнанні Заходу чим був комунізм і чим сьогодні є клептократичний режим, пов’язаний зі спецслужбами.

Тут немає якихось ілюзій з цього приводу. Поляки повинні озброюватися до зубів. Теж саме стосується держав Балтії, бо такий наш історичний досвід. І слід сказати найважливіше – поляки не ненавидять росіян, вони їх люблять. Російська мова популярна серед нас і ми цінуємо сердечність росіян. Загрозою для поляків є російська держава, яке немилосердно як щодо своїх громадян - і це довга традиція від часів Івана Грозного- так і в стосунку до своїх сусідів. Тому поляки повинні готуватися захищатися від Росії. Звідси і назва нашого рапорту «Si vis pacem, para bellum» – «Хочеш миру — готуйся до війни».. Іншими словами, готуйся до агресії, щоб відлякати агресора.

 

Польське  Радіо

 


 

Глава УГКЦ: Отець Омелян Ковч служив людям в останніх хвилинах їхнього земного життя

Конфлікт Польщі та Євросоюзу: чим він загрожує Україні і чи загрожує?

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

Філософ про ЛГБТ-стратегію Єврокомісії: ЄС іде стопами Радянського Союзу

“Укрзалізниця” обіцяє взимку запустити 2 нові потяги до Польщі

Польща залишиться в ЄС, але не хоче бути країною другого сорту – Моравецький

Десятки тисяч поляків вийшли на мітинги за обмеження власного суверенітету

Укрзалізниця відновлює міжнародне залізничне сполучення з Польщею

Прикордонники їздитимуть автомобілем Славоміра Новака. Машина, можливо, була куплена за гроші від хабарів

Сьогодні у Майданеку відкриють пам'ятник бл. о. Омелянові Ковчу

 

Порозуміння перед лицем спільного ворога. Українське та польське підпілля проти совєтів

Сьогодні перекриють центр Києва: перелік вулиць

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

Із 21:00 11 жовтня до 24:00 17 жовтня перекриють рух на Володимирському проїзді (від вулиці Малої Житомирської до вулиці Михайлівської) у зв’язку із показом військової техніки

Не може ходити та дихати самостійно: 14-річний Євген з Києва потребує допомоги

Українські пластуни та гарцери у Польщі отримали Відзнаку Блаженного Омеляна Ковча

У Полтаві виділили кошти на реставрацію будинку Патріарха Мстислава

У Києві завтра можуть обмежити роботу метрополітена

КМДА просить Мінкультури долучити їх до відновлення костелу св. Миколая

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

 
14-10-2021 - social

Порозуміння перед лицем спільного ворога. Українське та польське підпілля проти совєтів

14-10-2021 - religion

Молитовному проекту УГКЦ «Вервиця єднає» сьогодні виповнився рік

14-10-2021 - social

Сьогодні перекриють центр Києва: перелік вулиць

14-10-2021 - religion

Покрову Пресвятої Богородиці в Україні відзначають як релігійне та національне свято

12-10-2021 - politics

Глава УГКЦ: Отець Омелян Ковч служив людям в останніх хвилинах їхнього земного життя

12-10-2021 - social

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

12-10-2021 - social

Із 21:00 11 жовтня до 24:00 17 жовтня перекриють рух на Володимирському проїзді (від вулиці Малої Житомирської до вулиці Михайлівської) у зв’язку із показом військової техніки

12-10-2021 - politics

Конфлікт Польщі та Євросоюзу: чим він загрожує Україні і чи загрожує?

12-10-2021 - religion

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликала до молитви за всіх, хто боронить мир в Україні

12-10-2021 - politics

Взаємні інтереси України та Ініціативи Трьох морів

12-10-2021 - social

Не може ходити та дихати самостійно: 14-річний Євген з Києва потребує допомоги

12-10-2021 - politics

Філософ про ЛГБТ-стратегію Єврокомісії: ЄС іде стопами Радянського Союзу

11-10-2021 - politics

“Укрзалізниця” обіцяє взимку запустити 2 нові потяги до Польщі

11-10-2021 - politics

Польща залишиться в ЄС, але не хоче бути країною другого сорту – Моравецький

11-10-2021 - politics

Десятки тисяч поляків вийшли на мітинги за обмеження власного суверенітету

05-10-2021 - politics

Укрзалізниця відновлює міжнародне залізничне сполучення з Польщею

05-10-2021 - education

Осінні канікули в українських школах: Міносвіти оприлюднило дати

05-10-2021 - politics

Прикордонники їздитимуть автомобілем Славоміра Новака. Машина, можливо, була куплена за гроші від хабарів

05-10-2021 - social

Українські пластуни та гарцери у Польщі отримали Відзнаку Блаженного Омеляна Ковча

04-10-2021 - politics

Сьогодні у Майданеку відкриють пам'ятник бл. о. Омелянові Ковчу

04-10-2021 - politics

У Любліні урочисто відкриють і освятять пам’ятник блаженному Омеляну Ковчу

04-10-2021 - politics

Апостольський нунцій вручив вірчі грамоти президенту України

30-09-2021 - religion

Блаженніший Святослав на Воздвиження: «Відкриймо для себе книгу Божого об’явлення у хресті Господньому»

30-09-2021 - politics

У Польщі попрощалися з доктором Єжи Тарґальським

30-09-2021 - politics

Оприлюднено дату відновлення потягів між Польщею та Україною

30-09-2021 - religion

У монастирі ПЦУ на Волині замироточила ікона

30-09-2021 - social

У Полтаві виділили кошти на реставрацію будинку Патріарха Мстислава

30-09-2021 - politics

Попри тиск з боку влади: завод “Кузня на Рибальському спустив на воду новий броньований катер для ВМС України

30-09-2021 - religion

Сьогодні свято Віри, Надії, Любові і їх матері Софії та День усиновлення

27-09-2021 - politics

“Об’єднані зусилля-2021”: ЗСУ успішно знищили повітряні цілі з “Буків”

27-09-2021 - social

У Києві завтра можуть обмежити роботу метрополітена

27-09-2021 - politics

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

27-09-2021 - religion

Сьогодні Воздвиження Чесного Хреста Господнього за Юліанським календарем

25-09-2021 - politics

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

25-09-2021 - politics

«Польща втратила патріота, але Україна втратила друга»

25-09-2021 - social

КМДА просить Мінкультури долучити їх до відновлення костелу св. Миколая

25-09-2021 - politics

У Яремче розпочалися 14 Польсько-українські зустрічі

21-09-2021 - religion

«Пресвята Богородиця є особливою покровителькою священничого покликання», – Блаженніший Святослав у семінарії

21-09-2021 - social

Історик про 17 вересня 1939 року: Багатьом на Заході важко прийняти, що СРСР був таким же агресором, як і Німеччина

21-09-2021 - religion

Глава УГКЦ прийняв рекомендаційного листа від Апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса

Всі новини

 

В надругательстве над Родиной-матерью увидели «руку Кремля» - Олег Соскин

Олег Соскін. Проект Міжмор’я: цивілізаційний, християнський та економіко-регіональний виміри, Економічний часопис, №168, 2017 рік

Варшавский Форум Безопасности, Польша 8-9 ноября 2017 г.

 

Історія про «викрадення» Росією солдата Добринського обернулася великою ганьбою

Маски-шоу в Музеї Гончара: в Україні відсутнє верховенство право, але є право Банкової

Знову «какая разница»? Зеленський хоче запровадити подвійне громадянство

 

В закладі громадського харчування Києва стався вибух

Стрілянина у Броварах: суд арештував 10 учасників банди, одного відправили під домашній арешт

У двох районах Києва поліція затримала чоловіків зі зброєю

Банду, яка орудувала на Київщині, організував "смотрящий по Лук’янівському СІЗО"

 
IT

Найбільший витік з російських спецслужб. Хакери передали ЗМІ дані з серверів ФСБ

Из-за глобального сбоя в интернете падали сайты "Страны", "Слуги народа" и сотни тысяч других

Facebook впервые предоставит суду идентификационные данные пользователей

Росія планує відключити весь інтернет в рамках підготовки до кібервійни - BBC

 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика